Avastusretk romantilise Moseli jõe äärde 05.-11.07.2025

Sihtkoht:

1,199.00

Moseli piirkond on üks Saksamaa tuntuimatest veiniregioonidest, mis piirneb otsapidi Prantsusmaa ja Luksemburgiga ega jää kaugele ka Belgiast.
Maastik on ilus ja mõjub rahulikult, kuigi laugjad metsased-põllused „künkad“ võivad viia kohati 800 meetri kõrgusele.

Kui uskuda ajaloolisi Tallinna rae ürikuid, tellis iga raehärra endale igal aastal hulga vaate veini Saksamaalt. Olulisel kohal oli Reini jõe äärest pärit vein, nii punane kui ka valge. Seda ilmselt raehärrade päritolu, aga samuti kaubandussuhete tõttu – suur osa meie pealinna kauplemisest käis ju hansaliidu kaudu. Ning mis võiks veel paremini meie saksapärase köögiga sobituda kui mitte õiged Rieslingud Moseli ja Reini jõe kallastelt.

Saksamaa kõige tuntum veinipiirkond on rieslingute kodu Mosel. Sealsed rieslingud on kerged ja haprad, vähese alkoholisisaldusega mineraalsed veinid. Veinid on sageli õunanüanssidega, värske happega, lillelised ja tsitruselised. Moseli Riesling kannab endas õrna aromaatset puuviljasust, imelist happe ja magususe tasakaalu ning on madalama alkoholisisaldusega. Sellele on iseloomulikud peened nüansid nagu tsitruselised noodid, õunasus ja mahlakus.

Nii või teisiti, igatahes pole selles midagi erandlikku, kui kuulete, et Moseli ääres on ühe või teise pere elu keskpunktiks olnud viinamarjakasvatus ning veini valmistamine läbi enam kui kümne põlvkonna. Võib arvata, et selle ajaga on omandatud tõepoolest kõik nipid ja kogemused, tõed ja üksikasjad, mis just selle pinnase ning siinse kandi looduse omapäraga kõige paremini haakuvad. Küllap ongi see põhjuseks, miks Moseli veinid hinnatuimate kvaliteetveinide hulka kuuluvad. Just valged veinid ja eriti Riesling on see, millega Mosel kuulsust on kogunud.

Viinamarjade ja veini baasil valmistatakse muudki hõrku! Uhketes pudelites pakutavad äädikad, õlid, kastmed kuuluvad juba tõelise gurmaanluse valdkonda.

Pea kõikidel majadel võib näha silti „Wein aus eigenem Anbau“ (’vein oma viinamarjakasvandusest’) või „Weingut“. See viimane tähendab otsesõnu küll veinimõisa, on aga kasutusel ka veinitalu/veinitootja kohta. Moseli-äärsed veinitalud ongi pigem väikesed ja lihtsad, tõelise mõisa mõõdu annavad välja vähesed. Ega sellele kitsale maaribale jõe ja mäenõlva vahele laiemat krunti ega uhkemat ehitust mahugi.

Sellest, kui rasket füüsilist tööd on vaja nauditava joogi valmistamiseks, annab aimu juba ainuüksi pilk kohati lausa püstloodis tõusvatele mäekülgedele, kus kohalikel on  tulnud läbi sajandite oma elutööd teha. Nüüd on mõistagi käigus ka tehnika, kuid viinamarjaistanduses tuleb suuresti teha töö endiselt käsitsi, paistku kuumav päike lagipähe või olgu kivine mäekülg jalge all vihmast märg ja libe. Alles siin hakkab aduma, miks mõni veinipudel nii kallist hinda võib maksta. Kerge pole see elu ja töö siinkandis kunagi olnud ega ole ka nüüd, ometi tehakse seda rõõmuga. Sellele ollakse lihtsalt pühendunud. Siin ei ole „töö“ ja „elu“ kaks eri mõistet, vaid moodustavadki ühe terviku – elu. Elatakse rõõmuga – iga külastaja on teretulnud, iga veiniklaas ulatatakse naeratusega ja uhkusega räägitakse oma talu või pere pikaaegsetest traditsioonidest.

Kõikjal on tunda ilumeelt, roosipuhmad tunnevad end siin hästi, on kõrged ja õilmitsevad. Ja nii vaimukaid ning toredaid mõtteterasid-ütlemisi kui siinkandis, kirjutatud otse ukse kohale, majaseinale või veinivaadile, ei näe eriti kuskil mujal. Valdavalt kiidetakse küll veini ja sellest saadavat rõõmu, kuid enamasti tänatakse ja palutakse jumalat, et istandus ikka hästi püsiks ja edeneks ning perele veel kaua kenasti veini – ehk siis „leiba“ – annaks.

Kuigi Moseli veinipiirkond on jahe, küpsevad viinamarjad siiski hästi, eriti mägede lõunakülgedel. Viinamarju korjatakse hilissügisel, kui marjad on täiesti küpsed. Pikk kasvuperiood annab veinidele intensiivsed maitsed.
Moseli jõe ääres on ka maailma kõige järsemate nõlvadega viinamarjaistandused – kuni 76 kraadi!

Moseli regioon elab veinist ja puhkemajandusest, põhjuseks hea vein, ridamisi maitsvat einet pakkuvad veiniõued, vaikselt voolav jõgi ning kenad rahulikud külad ja väikelinnad.

Mosel - German Wine Region | Wine-Searcher

Reisikava:
Laupäev, 05.07
München- Ravensburg- Villingen-Schwenningen
Lend Tallinn- München
Alustame oma avastusretke Baden- Würtembergi liidumaal, sihiks Ravensburg, mida kutsutakse ka „Tornide ja väravate linn”, aga ka „Mängude linn”. Keskajal oli see keiserlik vabalinn ja oluline kaubanduse keskus. Lõunatame koos ja uudistame ajaloolist kesklinna ning naudime kauneid vaateid linnale Blasenturmi tornist.

Ravensburg Germany Travel Guide | MapQuest Travel

Jätkame teekonda Schwarzwaldi idaservas asuvasse kaksiklinna Villingen-Schwenningeni.  Teeme õhtuse jalutuskäigu linnas, et saada osa kaunite puitmajade, romantiliste alleede ja vulisevate ojakeste ilust.

Sehenswürdigkeiten | Villingen-Schwenningen

Ööbimine Villingen- Schwenningenis.

Pühapäev, 06.07
Schwarzwald

Urlaub im Schwarzwald 2024: Die besten Angebote & Tipps

Sõidame Schwarzwaldi lõunaosas asuvasse Todtnausse ja jalutame üle 450 meetri pikkuse rippsilla, „Blackforestline”, imetlemaks looduslikku linnulennulist vaadet. Sild avati külastajatele 2023 aasta mais.

Hängebrücke Blackforestline - Todtnau - Badische Zeitung TICKET

Meie teekond jätkub Schwarzwaldi keskosas asuvasse Tribergi. Teeme ühise lõunapausi, saame osa ehtsa Schwarzwaldi  kirsitordi valmimisest koos degusteerimisega ning jalutame Tribergi 7-astmelise kose ilu nautima, mis on oma 163 meetriga Saksamaa kõrgeim. Päeva lõpetuseks piilume Eble kellapargis asuva maailma suurima käokella sisemusse.

Triberg waterfalls: The highest in the Black Forest

Edasi võtame suuna Põhja- Schwarzwaldis asuvasse Baden-Badenile.

Ööbimine Baden-Badenis.

Esmaspäev, 07.07
Saarland (Saarimaa)
Baden-Badeni kuumaveeallikaid hindasid juba roomlased, kes rajasid sinna oma asula Aurelia Aquensis. Päeva esimese poole naudimegi kuulsa kuurortlinna ilu ja võlu ning tutvume peamiste vaatamisväärsustega: Caracalla termid, Friedrichsbad, Kurhaus & Casino, Lichtentaler Allee, Trinkhalle jm. Ilusa ilmaga sõidame funikulööriga 668m kõrgusele Merkuri tippu, et imetleda põnevat panoraamvaadet üle Baden-Badeni, Põhja-Schwarzwaldi kõrgemate mägede ja Vogeeside.

2024 The best in Baden-Baden surroundings and Black Forest. Start from Baden -Baden

Päeva teise poole veedame Saarlandis ehk Saarimaal. Sõidame Mettlachi lähedale, et jalutada läbi puulatvade vaatetorni tippu, et lasta end lummata Saksamaa kauneimast jõekäärust – Saarschleifest (Saari jõekäärust) – hingematvalt kaunis loodusime, mis paljude külastajate jaoks kunagi ei unune! Edasi sõidame romantilisse Saarburgi, mis kannab tiitlit „Väike Veneetsia”.

Saar Bow

Ööbimine Saarburgis.

Teisipäev, 08.07
Kohtumine Moseliga
Meie reis jätkub romantiliste külakestega palistatud ja viinamägede vahel voolava Moseli jõe äärde. Teeme peatuse Saksamaa kauneimaks – vahvärk linnaks („Fachwerkstadt” ) nimetatud topeltlinnakeses Bernkastel- Kues, mis on üks vanimaid viinamarjakasvatus piirkondi ja kuulus oma viinamarjaistanduste poolest. Linn on tuntud ka kui „rahvusvaheline viinamarja- ja veinilinn”. Jalutame linnas ja degusteerime kuulsaid Moseli veine. Teekond kulgeb edasi piki maalilist Moseli jõe kallast, järgnevalt peatume Cochemis, kus külastame 1030 aastal ehitatud kindlust.

Fail:Bernkastel-Kues.jpg – Vikipeedia

Ööbimine Cochemis.

Kolmapäev, 9.07
Laevasõit Moseli jõge mööda  Brodenbach – Kobern-Kondorf.

KOBLENZ- Moseli ja Reini kohtumispaik
Teeme idüllilise laevasõidu Moseli jõel  (ca 1 tund) ja sõidame Kobern- Gondorfi. Kobern-Gondorf on ajaloost läbi imbunud vana veinilinn, kus on palju vaatamisväärsusi. Lisaks kokku neljale lossile ja paleele on Kobernis ja Gondorfis säilinud ka suur hulk keskaegseid ehitisi.

Aega on piisavalt, et seal süüa, jalutada ja ringi vaadata. Vabas vormis ajaviitmine või on võimalik jalutada ühiselt läbi ajaloolise Koberni (2h) ja/või läbi ajaloolise Kondorfi (1h). Enne Moseli jõe ja tema armsate küladega hüvastijätmist degusteerime veinimõisas häid Moseli veine.

Hotel Simonis, Kobern-Gondorf – 2024. aasta uuendatud hinnad

Edasi sõidame bussiga Koblenzi, mis on enam kui 2000-aastane Rooma linn, ja teab, kuidas meid inspireerida lugematute romantiliste paikade, unistavate alleede ja uhkete hoonetega. Näeme imelist kuurvürstlikku lossi ja Ehrenbreitsteini kindlust.  Sõidame köisraudteega üle Reini jõe Ehrenbreitsteini kindluse juurde, et imetleda panoraamvaadet linnale, keiser Wilhelm II ausambale ja nn. Deutsches Eck’ile – Moseli ja Reini jõe ühinemiskohale. Seejärel läheme vanalinna avastama.

Koblenz: a UNESCO World Heritage Site with the German Corner - Germany Travel

Ööbimine Koblenzis. 

Neljapäev, 10.07
Lähem tutvus Reiniga

Hommikupoolikul vaba aeg Koblenzi linnas veetmiseks ja ostudeks.

Keskpäeva paiku jätkame oma reisi Reini jõe ääres. Külastame Koblenzi lähedal asuvat idüllilist Stolzenfelsi lossi, mida nimetatakse ka „ Reini romantismi kroonijuveeliks” ja mis on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. 1842 aastal avatud kuningas  Friederich Wilhelm IV suvelossi interjöör on peaaegu täielikult säilinud, lossi täiendavad siseaiad ja park.

Booking.com: Apartment B603 , Lahnstein, Saksamaa - 7 Arvustused . Broneeri oma hotellituba kohe!

Järgnevalt läheme Reini jõe kaldal 125m kõrgusel asuvale Loreley platoole, mis on laevadele jõe kõige ohtlikumaks kohaks. Lummav vaade jõekäärudele ja St. Goarile ja St.Goarshausenile koos Katzi ja Rheinfelsi lossidega tõmbab turiste kogu maailmast. Loreley kohta on palju legende ja müüte. 2019 aastal avatud Kultuuri-ja maastikupargis saab avastada kultuuriajalugu, tutvuda müütidega, nautida lummavaid vaateid ja paitada kivil istuva merineitsi pikki juukseid.

Teekond jätkub Reini jõe äärt mööda, sadamaks Rüdesheim am Rhein, kus ööbime. 

Reede, 11.07
Rüdesheim am Rhein

Reisi viimase päeva veedame Reini jõe äärses Rüdesheimis. Jalutame vanalinnas ja sõidame tõstukiga 38 meetri kõrguse Niederwaldi monumendi juurde, et imetleda kauneid vaateid ja jalutada pargis, mille krahv Karl Maximillian von Ostein rajas üle 250 aasta tagasi ainulaadse looduse ja Reini jõe sümbioosina.

Rüdesheim am Rhein, Hessen - [GEO]

Päeva teises pooles paneme punkti oma reisile ja külastame Asbachi külastuskeskust, et tutvuda ainulaadse Saksa spetsialiteedi valmistamisega ja degusteerime tuntud brändit. Ettevõtte ajalugu ulatub aastasse 1892, kui Hugo Asbach, kes õppis ka Prantsusmaal, asutas siin ettevõtte, mis levitas kodumaist „Rüdesheimi konjakit” ja mis sai peagi populaarseks. Asbach GmbH, mis on Underberg AG tütarettevõte, valmistab ka muid kangeid jooke ja brändiga šokolaadikompvekke.

Rõõmsal meelel jätkame teekonda Frankfurdi lennujaama.

Õhtune lend Frankfurt-Riia-Tallinn

Hind:
1399.- / Soodushind  1199.-
NB! Eelregistreerimine!

Hinnas sisaldub:
* Lend Tallinn-München-Tallinn
* Eestikeelse rühmajuhi teenus
* Mugav reisbuss kogu reisi vältel
* Koht kaheses toas hotellis
* Hommikusöögid hotellis
* Suurepärane giid ja rühmajuht
* Ekskursioonid kogu reisi vältel

Lisatasu eest:
* Tasulised sissepääsud
* Ühised lõunasöögid
* Kindlustus (hind sõltuvalt vanusest)

Seeniorid ja EXITravel

Reisiettevõtjana tegutsemise luba nr. TRE000665
Tallinn, Rävala 8, 6. korrus, ruum 609
Büroo avatud: E, K, N kell 10:00-14:00
Telefon: 620 7676
E-post: info@seeniorid.ee

Avastusretk romantilise Moseli jõe äärde 05.-11.07.2025