Võluvad Porto ja Lissabon-armastus esimesest silmapilgust! 17.-20.08.2024

Sihtkoht:

Porto on Portugali suuruselt teine linn ja Pürenee poolsaare suuremaid maakondi. Linn kulgeb Douro jõe suudmes piki jõe kallast.
Teise pool jõge asub teine linn nimega Vila Nova de Gaia. Kahte linna ühendavad üle jõe kulgevad mitmed sillad ning köisraudtee. Porto on ka üks vanimaid asustatud paiku Euroopas ning seetõttu väga põneva ajalooga. Vanalinn kuulub UNESCO maailampärandisse, sealsed esimesed asulad oli Rooma impeeriumi eelpostiks. Portugali keeles sisaldab linna nimi kindlat artiklit: o Porto, mis tähandab “sadamat”, sealt pärineb linna ingliskeelne nimi “Oporto”.
Pea iga Porto maja õhkab filigraanset ilu ja detailidesse on süvenetud. Majade fassaadid on kaetud traditsiooniliste kahhelkivide azulejo’dega, mis muudavad linnapildi kaunilt kirjuks.

Linn suudab üllatada meid pea iga nurga taga. São Bento raudteejaamast lõunasse, jõe poole, jääb vanalinna osa katedraali ja kirikutega. Ribeira Douro jõe kaldapealsed muutuvad äärmiselt elavaks just ööpimeduse saabudes. Kitsad risti-rästi jooksvad tänavad, akende taga kuivav pesu, kümned ja kümned kohvikud-baarid – Ribeira suudab oma kaootilisusega võluda kindlasti iga külastaja.

São Bentost põhja poole jääb elegantne Avenida dos Aliados, mida peetakse Porto südameks. Seal saab kogeda täiesti teistsugust, monumentaalsemat arhitektuuri. Uhket bulvarit ääristavad imposantsed ehitised, millest enamik on hotellid ja pankade esindushooned, kuid leidub ka ajaloolisi kohvikuid ja restorane. Täpiks i peal on uhke linnavalitsuse maja.

Teisel pool jõge asuvast Gaiast avanevad suurepärased vaated vanale Portole. Kui otsid aga kuulsa Eiffeli torni arhitekti projekteeritud veel vanemat silda, siis see on Dona Maria Pia.

Gaiast Atlandi ookeani poole minnes jõuate Afurada külla. See on omaette elamus, sest paljud vanemad elanikud järgivad siiani traditsioone: mehed käivad ookeanil kalal ning naised jalutavad, kausid pea peal, külaväljakule pesu pesema. Üllatavaks on ka kõnniteedele konstrueeritud nii restoranide kui ka erakasutuses olevad grillid – mõne ümber istus suurem seltskond külamehi, kes lõbusalt ümbritsevat kommenteeris, teise juures askeldas kohalik vanaproua. Afurada fassaadidel on samuti rohkelt kirevaid azulejo’sid, mis päikesepaistelise ilma korral lausa säravad.

Esimene päev
07.10
Kogunemine Tallinna Lennujaamas
09.10-10.00 ja 12.50-15.30 Lend Tallinn-Riia-Lissabon

Neljas päev
Vaba aeg Lissabonis.
Transfeer lennujaama.
16.15-22.35 ja 23.15-00.05 Lend Lissabon-Riia-Tallinn

Võluvad Porto ja Lissabon-armastus esimesest silmapilgust! 17.-20.08.2024