Teatrireis "Vale" 16.07.2023 Teeristi Villa Teatrigaraažis ja ekskursioon Noarootsis / UUS!

Sihtkohad: ,

79.00

Kaunil kesksuvisel ajal sõidame imelist Noarootsit avastama ja peale ekskursiooni vaatame uut etendust “Vale”, kus mängimas Eesti tippnäitlejad.

Koos kohaliku giidiga teeme Noarootsis põneva ekskursiooni!
Noarootsi
nime päritolu on endiselt ebaselge. Etümoloogiline seletus ütleb, et rootslased kandsid vööl kotti või nuga, sellest ka nimi Noarootsi (Rootsi tähendab eesti keeles “Rootsi” ja noa – “nuga”). See tõlgendus ei kõla eriti veenvalt, seetõttu otsitakse nimele selgitust tänaseni.
Noarootsi piirkonda iseloomustab puutumata loodus männimetsade, liivaluidete, järvede ja soodega ning skandianaavia vaimsus.

Üks Noarootsi looduslikke vaatamisväärsusi on “laulva” liivaga rannad. Peraküla, Nõva, Roosta ja Keibu on suurepärased kohad mereäärseks puhkuseks, marjakorjamiseks, kalastamiseks ning muidugi lihtsalt rahu ja vaikuse nautimiseks. Kevadistel rändudel saabuvad siia kümned tuhanded linnud, seetõttu on paik üks paremaid Eestis ka linnuvaatluseks.

Nõva Püha Olevi kirik on üks vähestest säilinud puukirikutest ja üks väiksemaid kirikuid Eestis üldse. Kiriku omapäraks on erineva kujundusega puupingid naistele ja meestele. Piirkonnas kulgedes on põnev jälgida kakskeelseid kohanimesid, pärandit rannarootslastest, kes enne Teist maailmasõda moodustasid paiguti üle poole elanikkonnast.

Hilisgooti stiilis Noarootsi kirik on ehitatud 1300. a. paiku. Kõigepealt hakkab silma rootsipunane laudkatus, kirik on üks Eesti kolmest laudkatusega kirikust. Paest ja maakivist seintega kirikuhoone täitis keskajal ka kindluskiriku ülesandeid. Sisustusest väärivad tähelepanu ristimiskivi, barokk-kantsel, paekivist barokne epitaaf kirikuõpetaja Martin Winterile.

Kirikust üle tee jääb Läänemaa vanim puitehitis, 17. saj. pärit pastoraadihoone.
Eestirootslased elasid Noarootsi piirkonnas juba 13. sajandil ja tegemist oli ainsa Mandri-Eesti kihelkonnaga, kus rootslased moodustasid enamuse. Eestisse saabunud rootslastele anti mitmeid privileege, mis koosnesid nii liikumisvabadusest kui ka madalamatest maksudest.

Etendusest
Abielupaar Alice ja Paul on kutsunud õhtusöögile oma parimad sõbrad Laurence’i ja Micheli. Alice, kes nägi Micheli suudlemas võõrast naist, on nüüd dilemma ees. Kas öelda oma sõbrannale tõtt? Paul püüab igati veenda oma naist vaikima, sest „…see pole meie asi, see on ju nende elu“. Pauli meelest on olenevalt olukorrast mõnikord targem valetada ning tõe varjamine võib olla hoopis märk armastusest ja taktitundest. Ta kaitseb innukalt Michelit ja toob esile vaikimise eeliseid. Alice palub õhtusöögi ära jätta, kuid on juba hilja – uksekell heliseb ja külalised on kohal. Ebamugavust tekitavate vestlusteemadega õhtusöök areneb petmiste, tõeste ja valede väidete kaskaadiks. Raske on taibata, kes kelle usaldust kuritarvitab ning kellel on mida varjata.
Pärast külaliste lahkumist jätkub Alice’i ja Pauli vahel sõnasõda. Suhteid harutatakse lahti kui sassis lõngakera või kihilist kooki, kus tõerääkimine vaheldub valetamisega ja mäng aususe ja ebaaususe piiridega paarisuhtes võtab järjest uusi pöördeid.
Kas vale aitab, kui tõde teeb haiget või purustab elu? Kas vale on õigustatud, kui tõde võib viia täieliku sõjani? Kas elada edasi oma valelikus mugavustsoonis või keerata tõde kuulutades elu pea peale? Äkki on tänapäeval tõde muutunud suhteliseks mõisteks – peresised valed, kallutatud uudised, petlik sotsmeedia, poliitikute väiklased sõnavõtud oma eesmärkide väänamiseks – ning juba olemegi valetamise ja vassimise õigeks mõistnud…?
Florian Zeller „Vale“
Osades: Argo Aadli, Hilje Murel, Andero Ermel, Harriet Toompere
Lavastaja Vilja Nyholm-Palm
Kunstnik Karmo Mende
Tõlkija Katrin Hammer
Esietendus 30. juunil 2023 Teeristi Villa Teatrigaraažis (Paslepa, Noarootsi vald)

Reisikava:
13.45-14.00 kogunemine Estonia teatri ees parklas
14.00
alustame sõitu Noarootsi
15.45-18.15
 jõuame Noarootsi ja teeme kohapeal ekskursiooni koos giidiga
19.00-21.30  etendus “Vale”
21.45-23.15 Tagasisõit Tallinna. Lõpetame sõidu Estonia teatri ees parklas.

Hind
99.-/ Soodushind 79.-

Hinnas sisaldub:
* rühmajuhi teenus
* sõit mugavas bussis Tallinn-Noarootsi-Tallinn
* teatripilet
* ekskursioon Noarootsis koos giidiga

Lisainformatsioon ja registreerimine
Rävala 8, Tallinn
tel 620 7676
info@seeniorid.ee
www.seeniorid.ee

 

Teatrireis "Vale" 16.07.2023 Teeristi Villa Teatrigaraažis ja ekskursioon Noarootsis / UUS!