Suveetendus "Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas" Rakvere Vallimäel koos Rakvere ekskursiooniga 11.06.2022

Sihtkohad: ,

79.00

Ühendame suure suvelavastuse Rakvere linna ja Eesti Politseimuuseumi külastamisega. Meid ootab väga suurepärane giid Rakveres, kelle seltsis sõidame ja jalutame kauni linna tänavatel ja külastame ainulaadset Eesti Politseimuuseumi. Muuseumis ootavad meid omakorda giidid, kes teevad põneva rännaku läbi erinevate ajajärkude Eesti politsei ajaloos ning tänapäevas. Võimalik ennast proovile panna valedetektorit proovides ning mälestuseks saada päris iseenda sõrmejäljed.
Aega jääb ka keha kinnitamiseks Rakvere kaunites kohvikutes ning jalutuskäiguks enne etendust kuulsal Rakvere Vallimäel.

Etendus algab sel päeval kell 16.00, nii et koju jõuame valgel ajal.

Hoogne vabaõhulavastus heidab pilgu 1579 aastal Eestis Liivi sõjas toimunud sündmustele Virumaal. Ivo Schenkenberg, keda kutsutakse kuulsa väepealiku järgi Eestimaa Hannibaliks, läheneb oma väesalgaga, mis koosneb kodutalud kaotanud talupoegadest, Rakvere linnale.
Mis inimene võis Ivo tegelikult olla? Millised olid tema eesmärgid ja mida tähendas tema jaoks vabadus? Mida me tema saatusest tegelikult teame?
Ajalooline näitemäng lahkab võimalusi, mis võis õieti juhtuda Rakvere linnuse lähistel enne otsustavat lahingut, kus hukkuvad paljud Ivo sõjamehed ning Schenkenberg ise vangi langeb. See on esmakordne kohtumine Ivo Schenkenbergiga ajalooliselt õiges kohas
Mis juhtus enne, kui Eestimaa Hannibal hukatakse Ivan Julma palge ees?
Hoolimata heidutavast temaatikast, on lugu vaadatav ka lastele.

Vabaõhulavastuses mängivad kandvaid rolle Rakverest pärit näitlejad:
Elina Purde, Karl Robert Saaremäe, Lauri Mäesepp ja Mait Joorits ning teeb kaasa arvukalt harrastusnäitlejaid KaRakTerist ja mujalt.

Lavastaja Üllar Saaremäe ütles, et kui temani selle põneva ideega jõuti, ei kujutanud ta ette midagi nii suurt. “Lugu Ivo Schenkenbergist on käinud minuga kaasast 1996. aastast, mil Rakvere teatrisse peanäitejuhiks tulin, aga mitte nii aktiivselt, et see ära teha,” tunnistas ta.
Lavastaja sõnul on nii Eduard Bornhöhe teoses kui ka selle ainetel loodud filmis “Viimne reliikvia” näidatud Ivo Schenkenbergi pisut teise nurga alt kui selles näidendis. “Näitemäng sai väga hää. Olen lugenud Shakespeare’i ja Schillerit, aga Samolberg-Palmi ja Saul-Gorodilov ei jää sammugi maha,” väitis Saaremäe.
Lavastaja sõnul on kindel, et lavastuses kappavad hobused ja liiguvad rahvahulgad, aga milliseid kõrvaltegelasi või koduloomi veel suurde (vaate)mängu lisandub, selgub tegemise käigus. “Skript on väga filmilik. Sisse on kirjutatud kõik, mis võimalik.

Liivimaa Hannibal Ivo Schenkenberg vangistati Rakvere linnuse ründamisel ning hukati eriti julmal moel. Ivo Schenkenberg (umbes 1550 – 1579) oli Tallinna müntmeister Christopher Schenkenbergi poeg, kes Liivi sõja ajal sai tuntuks eestlastest koosneva väesalga juhina. 1576. aastaks olid Liivimaale tunginud Vene väed hõivanud peaaegu kogu Eesti ala. Rootslaste käes oli vaid Tallinn koos lähema ümbrusega.

Juulis kui Vene väed jõudsid Tallinna lähistele, moodustas Ivo Schenkenberg linna põgenenud talupoegadest selle kaitseks väesalga. Tema lipkond sai oma julge ja kavala tegutsemise ning paljude võitude tõttu kiiresti tuntuks ning Schenkenberg pälvis hüüdnime “Eestimaa Hannibal.” Tema salka hakati kutsuma Hannibali rahvaks.

23. jaanuarist kuni 13. märtsini 1577. aastal piiras suur Vene vägi Tallinna. “Hannibali rahvast” kasutati piiramise ajal nii linna tuletõrjujatena kui ka väljatungidel sõjameestena.

Schenkenberg olevat väljatungidel ilmutanud suurt isiklikku vaprust. “Selle Hannibali ja tema rahva vastu olid venelased iseäranis vaenu ja vimma täis,”väitis Baltassar Russow oma Liivimaa kroonikas.
Pärast venelaste lahkumist Tallinna alt alustas Schenkenberg sissivõitluste venelaste vastu praktiliselt kogu maal ning sisendas neisse suurt hirmu ja kartust.

Reisikava:
10.00 Väljasõit Vene Kultuurikeskuse eest
11.00-13.00 Ekskursioon Eesti Politseimuuseumis
13.00-15.00 Ekskursioon Rakveres (bussiga ja veidi jalgsi)
16.00 Etendus “Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas”
Peale etenduse lõppu alustame tagasisõitu Tallinna suunas

Reisi hind:
79.-

Hinnas sisaldub:
* Pilet etendusele
* Bussisõit Tallinn-Rakvere-Tallinn
* Mugav reisibuss
* Ekskursioon ja sissepääs Eesti Politseimuuseumisse
* Ekskursioon koos giidiga Rakveres
* Rühmajuhi teenus

Seeniorid ja EXITravel
Reisiettevõtjana tegutsemise luba nr. TRE000665
Tallinn, Rävala puiestee 8, 6. korrus
Ruum 609
Telefon:
620 7676
E-post:
info@seeniorid.ee

 

Suveetendus "Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas" Rakvere Vallimäel koos Rakvere ekskursiooniga 11.06.2022