Jaanipäev Ahvenamaal-imeline loodus, ajalugu ja inimesed! 23.-25.06.2022

Sihtkoht:

41.00

Jaanipäevaks püstitatakse  Ahvenamaal ligi 70 jaanisammast (Midsommarstång)Eestimaal on sarnane traditsioon olnud läänerannikul ja sealt pärineb ka jaanisamba nimetus – meiupuu. Ahvenamaa igal saarel ja igas külas on nad erineva suurusega ja erinevalt dekoreeritud, jaanisamba kaunistamiseks hakatakse materjali koguma juba varakult ja ikka tehakse seda ühiselt nii nagu paljusid muidki asju saareriigis.
Terve küla – naised, mehed ja lapsed on tegevusse kaasatud. Üldjuhul kaunistatakse mastid kaseokstega, lisades lillevanikuid, vimpleid, värvilisi linte jne.  Kindlasti on värvigammas esindatud Ahvenamaa lipuvärvid punane, sinine ja kollane. Meiupuud hakatakse kaunistama juba reede päeval lõuna paiku.
Sambad püstitatakse aga erinevatel aegadel, nii on näiteks võimalik ühe päeva jooksul näha päris mitme küla pidu ja samba kerkimisi. Sambad on väga erineva pikkusega, samba püstiajamisel kasutatakse mõnikord ka tehnika abi, aga üldjuhul peab ta ikka kerkima meeste ühisel jõul, ja kerkimine võtab ikka aega.
Peale jaanisammaste kaunistatakse loomulikult ka kõike muud: inimesed, koduloomad, majad jne. Kaskedega on kaunistatud külapoed, jalgrattad, erineva suurusega paadid aga ka suured parvlaevad ja loomulikud lehvivad kõikjal Ahvenamaa lipud.

Kui sõidate Turust natuke avamere suunas, siis peagi jõuate nagu teise maailma. Punased kaljud, lookas õunapuud, sädelevad lahesopid. Majade ja puude vahelt on vilksamisi näha merd. Kas pole Ahvenamaa idülliline? Ahvenamaa põhisaare lopsakas loodus vastandub selgelt saarestiku punastele kaljudele.

Ahvenamaa on täielikult rootsikeelne, kuid Soome koosseisu kuuluv piirkond, mille kultuuri on aastasadade jooksul mõjutanud nii Soome, Venemaa kui ka Rootsi. 6500 saarel elab kokku 27 500 ahvenamaalast.
Ahvenamaa ei ole küll suur, aga pakub väga erinevaid elamusi. Siit on lihtne leida rahu, vaikust, imelist loodust, sõbralikke inimesi ning värvikat ajalugu.

Tere tulemast Ahvenamaale!

Ahvenamaal on võimalik veeta kas pikk päev omal käel pealinna Mariehamnis või liituda meie ekskursioonigrupiga, et Marienhamni ning Ahvenamaaga lähemat tutvust teha.
Eestikeelse giidiga meeleolukal ringreisil tutvume Ahvenamaa vaatamisväärsuste ja kohaliku eluga. Peatume Badhusbergeti vaateplatvormil, millelt avaneb imearmas linn oma täies hiilguses. Sõidame Eckerösse, mis on olnud alates 17. sajandist tähtis sõlmpunkt Stockholmi ja Peterburi vahel. Reis viib meid ka Bomarsundi kindlusesse, mille Briti ja Prantsuse väed Krimmi sõja ajal maatasa tegid. Siin asusid kõige suuremad ehitised mis kunagi Ahvenamaale rajatud on, sest siinsest paigast pidi saama tollase Vene keisririigi sõjaline keskus.  Bomarsund on üks oluline märk Vene Keisririigist Ahvenamaal.

Külastame Stallhageni õlletehast ning sealset suurepärast kauplust, kus on võimalik teha toredaid sisseoste Ahvenamaa maitsete nautimiseks.
Vaatame Kastelholmi kindluse varemeid – 13. sajandist pärinev kindlus oli Rootsi kuninga Gustav Vasa lemmikpaik. Lossi paremaks kindlustamiseks rajati hiljem vallikraav. Siin on elanud Rootsi kuningas  Gustav Vasa ja kus kuninga  vanem poeg Erik, venna Johani tahtel, veetis  oma vangipõlve.
Lossi kõrval asub kaunis Jan Karlsgårdeni vabaõhumuuseum vanade säilinud hoonetega, mis on siia toodud erinevatest paikadest Ahvenamaal. Muuseumis ekponeeritakse elu-olu Ahvenamaal 1850datel aastatel. Vabaõhumuuseumi kõrval asuvas endises vangimajas, mis tegutses kuni aastani 1975, asub vanglamuuseum. Muuseumis saab ülevaate vangla ajaloost (sissepääs lisatasu eest 2€/1€).  Siin on ka paar mõnusat kohvikut, kus soovi korral on võimalik keha kinnitada.

Ringsõit lõpeb Mariehamnis. Omal käel võivad soovijad käia 1903 aastal ehitatud ja muuseumina tegutseval purjelaeval Pommern (sissepääs lisatasu eest 14€/8€). Sama piletiga pääseb ka Meremuuseumisse.

Ekskursioon kestab ligikaudu 5 tundi ning algab ja lõpeb sadamas.
Soovitame kanda mugavaid jalanõusid, riietuda vastavalt ilmale ja võtta kaasa pudeli joogiveega.

Programm
1. päev
18.00-19.00 Kogunemine D-terminalis teisel korrusel EXITravel sildiga kassas. Laeva pardakaartide jagamine.
20.00 väljub laev Tallinnast Mariehamni. Laeval saab mõnusasti aega veeta ja soovi korral süüa rikkalikku õhtusööki.
2. päev
7.00 Hommikusöök laevas (lisatasu eest)
10.00 Saabumine Mariehamni.
10.15
 Ekskursiooni algus sadamast. Bussiekskursioon kestab umbes 5 tundi.
Õhtusöök laevas (lisatasu eest)
18.00 Laev väljub Marienhamni sadamast Tallinnasse.
3. päev
7.00 Hommikusöök (lisatasu eest)
9.00 Saabub laev Tallinna

Hind
alates 41.-
NB! Alates 13.06.2022 lisandub kütuse lisatasu  6.- reisija kohta

Kajutite võimalused:

Koht C4 kajutis 41.- (neli inimest kajutis ; aknata kajut ; alumistel tekkidel)
Koht C2 kajutis 82.- (kaks inimest kajutis ; aknata kajut ; alumistel tekkidel)
Koht B4 kajutis 54.- (neli inimest kajutis ; aknata kajut ; ülemistel tekkidel)
Koht B2 kajutis 108.- (kaks inimest kajutis ; aknata kajut ; ülemistel tekkidel)
Koht A4 kajutis 90.- (neli inimest kajutis; aknaga kajut ; ülemistel tekkidel)
Koht A2 kajutis 181.- (kaks inimest kajutis ; aknaga kajut ; ülemistel tekkidel)
Koht Delux kajutis 388.- (akna ja laia voodiga kajut ; ülemistel tekkidel)

Hinnas sisaldub
* sõit valitud kajutis marsruudil Tallinn-Mariehamn-Tallinn
* eestikeelse giid-rühmajuhi teenused

Lisatasu eest
*
 hommikusöök buffet restoranis 17.-
* õhtusöök buffet restoranis 40.-
* söögipakett 109.- (2 hommikusööki ja 2 õhtusöök). Lastele erihinnad!
* söögipakett 69.- (2 hommikusööki ja 1 õhtusöök suunal Marienhamn-Tallinn). Lastele erihinnad!
* bussiekskursioon Ahvenamaal 5 tundi (49.-)

Seeniorid ja EXITravel
Reisiettevõtjana tegutsemise luba nr. TRE000665
Tallinn, Rävala 8, 6. korrus, ruum 609
Büroo avatud: E, K, N kell 10.00-14.00
Telefon: 620 7676
E-post: info@seeniorid.ee

Jaanipäev Ahvenamaal-imeline loodus, ajalugu ja inimesed! 23.-25.06.2022